Koniec wieńczy dzieło – czyli co wybrać, Fotoalbum czy Fotoksiążkę.

Często dzwoni klient i jego pierwszym pytaniem jest, ile będzie kosztowało wykonanie zdjęć na weselu. No i tu przyznam szczerze zawsze mam problem co powiedzieć, bo nie wiem co mój rozmówca ma na myśli. Nie wiem ile czasu chce mieć fotografa na weselu, nie wiem czy życzy sobie sesję narzeczeńską, sesje plenerową po ślubie (lub może chciałby plener w dniu wesela), czy chciałby może zdjęcia w studio. W jakiej formie chciałby odebrać materiał. Niewiadomych jest wiele.
I tu zaczyna się rozmowa czasami dłuższa, czasami krótsza. W większości przypadków zapraszam klientów do studia by przyszli i obejrzeli to o czym mówię – to nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje. Wiele osób zgadza się umówić na spotkanie, ale wielu chce poznać cenę już natychmiast. Z myślą o nich przygotowałem to krótkie omówienie form w jakich można odebrać materiał z wesela.

Więc jak już ustalimy zakres usługi to wypada ustalić w jakiej formie życzycie sobie Państwo odebrać materiał. Jest to zagadnienie istotne dlatego, że niestety ma wpływ na cenę. Do wyboru są:

1. Odbitki tradycyjne – przyjęło się, że standardem zdjęć ślubnych jest format 15×21 cm,

2. Album tradycyjny z odbitkami. Tu już wielkość albumu zależna od rozmiaru odbitek i oczywiście wyboru klienta.

3. Fotoalbum (chociaż niektórzy mówią o tym również fotoksiążka) Wykonany jest z papieru o gramaturze 170 g/m2.  Zazwyczaj w formacie 30×20 cm w orientacji poziomej. Okładka może być jednokolorowa bądź fotograficzna. Sposób szycia albumu wyklucza możliwość umieszczenia jednego zdjęcia na dwóch stronach (na rozkładówce). Pomimo tego ograniczenia jest to bardzo ciekawy sposób prezentacji zdjęć. Fotoalbumy mogą być zamawiane w różnych formatach.

 

4. Fotoksiążka tradycyjna. Przeważnie jest to duża książka o rozmiarze 30x 30 cm. Rozkładówka tworzy format 30×60.  W odróżnieniu od fotoalbumu tu można umieścić zdjęcie na rozkładówce. Grubość kart to minimum 1 mm. Czasami klienci decydują się na zestaw 1+2 (jedna duża fotoksiążka w formacie 30×30 cm + dwie małe 20×20 cm).

 

5. Zawsze otrzymujecie Państwo materiał w formie elektronicznej w postaci dysku DVD z plikami jpg.

Teraz troszkę o cenach fotoalbumów i fotoksiążek.
Zależą również od tego co Państwo wybierzecie.
Ilość stron, rodzaj zdobień, wytłoczenia, to wszystko ma wpływ na cenę. Orientacyjnie mogę powiedzieć, że fotoalbum taki jak na zdjęciach prezentowanych w tym artykule – 60 stron, ze zdjęciem na okładce to koszt około 250 zł.

Fotoksiążka prezentowana na zdjęciach ma format 30×30 cm oraz 10 rozkładówek. Jej koszt to około 350 zł. Wraz ze wzrostem ilości rozkładówek cena ulega zmianie.


Comments are closed.